Tanirlilarin BuLusma Noktasi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» EKONOMİK YAPI
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimeÇarş. Ocak 20, 2010 3:39 pm tarafından Asi_MarasLi

» TANIR'IN TARİHİ
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimeSalı Ocak 19, 2010 8:22 pm tarafından Fatih_cky

» COĞRAFİ YAPI
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimeSalı Ocak 19, 2010 8:20 pm tarafından Fatih_cky

» COĞRAFİ YAPI
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimeSalı Ocak 19, 2010 8:18 pm tarafından Fatih_cky

» Nurhak Devlet Hastanesi yüzde 90 tamam
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimePerş. Ocak 14, 2010 11:39 am tarafından Asi_MarasLi

» MISIRLILAR VE TEMEL
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimePerş. Ocak 07, 2010 5:39 pm tarafından Asi_MarasLi

» pilot
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimePtsi Kas. 09, 2009 2:00 pm tarafından Fatih_cky

» fıkra
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimePtsi Kas. 09, 2009 1:58 pm tarafından Fatih_cky

» 3 Ay Sonra Gelirim
COĞRAFİ YAPI Icon_minitimeCuma Ekim 02, 2009 4:10 pm tarafından Fatih_cky

Haberler
Radyo Linkleri
TanirayrandedeTaniR FMAfşinFM İstek Hattı/a>
En iyi yollayıcılar
Asi_MarasLi
COĞRAFİ YAPI Vote_lcapCOĞRAFİ YAPI Voting_barCOĞRAFİ YAPI Vote_rcap 
Fatih_cky
aktas46
Caduuu
Emre ckr
YildiriM_haci
By._BeLa
nihatdogan
EmRaH
Genc_afsinli
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 17 kişi Cuma Ara. 31, 2010 8:23 am tarihinde online oldu.
Toplistler

Hdomain
Istatistikler
Toplam 75 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: celal4646

Kullanıcılarımız toplam 567 mesaj attılar bunda 318 konu

COĞRAFİ YAPI

YazarMesaj
Fatih_cky
PaTRoN
PaTRoN
Fatih_cky

COĞRAFİ YAPI Empty
MesajKonu: COĞRAFİ YAPI   COĞRAFİ YAPI Icon_minitimeSalı Ocak 19, 2010 8:18 pm

Denizden en yüksek yeri 1260 metre, en alçak yeri 1230 metre olan kasaba, bağlı bulunduğu Afşin İlçesinin 19 km kuzeyinde yer almaktadır. Kasaba; coğrafi bakımdan oldukça yüksek tepelerle çevrili bir havza içinde kurulmuştur. Çok dar olan bu havzanın ortasından Hurman Çayı akmaktadır. Hurman Çayının açtığı boğaz (yörenin tabiri ile yukarı boğaz ile aşağı boğaz) yerleşme alanının kuzeyinden güneyine doğru uzanmaktadır.
Hurman Çayı: Kasabanın ortasından, kasabayı ikiye bölerek kuzey güney yönünde iki boğaz ile kasaba düzlüğünden geçmektedir. Bol su taşıyan bu çay, en çok ilkbahar aylarında, en az da yaz aylarında su akıtmaktadır. Kasaba, kaynak suları bakımından zengindir. Özellikle Çağlayan Mahallesinde bulunan kaynaklar oldukça bol su vermektedir. Kaynak suları içme suyu olarak ve bahçe sulamada kullanılmaktadır. Kaynak suları havzada toplanmakta, daha aşağıda Hurman Çayına karışmaktadır. Bu denli bol suyun bulunduğu Tanır Kasabasında, bu sulardan yeteri kadar faydalanılmamaktadır. Dar ve derin vadilerden akan Hurman Çayı düzlük alanları sulamış, çoğunlukla yüksek alanlarda bulunan tarım arazileri ise yıllar boyunca sulanamamıştır. Ancak son yıllarda bu suyun motopomplarla yukarı çıkarılması ve kanallar vasıtasıyla bu alanların sulanması için çalışmalara başlanmıştır.(Kaynak: Ahmet Firikçi'nin "Afşin İlçesi Yerleşmelerinin Kuruluşu ve Gelişmesi" adlı kitabından alınmıştır.)

Kasabamız , eski ticaret kervan yolu üzerinde olup coğrafya itibariyle Sivas’tan doğup Ceyhan nehrinin kaynağını oluşturan hurman çayı yatağı üzerinde , çevresine göre biraz çukurda kalan verimli , sulak , tanıra hayat veren hurman çayı etrafında kurulmuş bir kasabadır.Mısır için Nil neyse Tanır için de hurman çayı odur.Afşin bölgesinde en yeşil alanları sularıyla besleyen hurman çayı bir çok şairi de koynunda yürek soğutan soğuk sularıyla emzirerek şairler kervanına birçok şairleri kazandırmıştır.

Özellikle kış mevsiminde kardan beyaz gelinlikler giyerek yaza hazırlık yapan kasabamız , ilkbaharın gelmesiyle birkaç haftada yeşile bürünerek renk cümbüşüne sahne olur ki bölgesinde en güzel , en yeşil , en serin mesire yerlerine sahip olur . Hele Ayrandede’ den soğuk su içmeyen ben Tanırı gezdim gördüm demesin. Kırmızı benekli alabalık yemeyen ben alabalık yedim demesin

Moderatöre Bildir Logged

--------------------------------------------------------------------------------
SULTANAHMET'TE TERKET BENİ, FATİH'TE KAVUŞ BANA.BEYKOZ'DA KAYBET, ÇENGELKÖY'DE BUL BENİ. CAĞALOĞLU'NDA TÜKET,SALACAK'TA DENİZE DÖK, SARIYER'DE GÖM BENİ. YİNE DE İSTANBUL'DAN AYIRMA BENİ. UCU, RENGİ, KOKUSU EN GÜZİDE BAHARLARDA OLMASIN İLLE DE İSTANBUL'DA İLLE

COĞRAFİ YAPI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» COĞRAFİ YAPI
» EKONOMİK YAPI